[TYLKO U NAS] K. Jurgiel: „Plan dla wsi” ma za zadanie zwiększyć opłacalność produkcji rolnej

Widzę, że to są działania, które mają prowadzić do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej. Jest to jeden z głównych filarów polityki rolnej Prawa i Sprawiedliwości. Częściowo jest już realizowany postulat dotyczący zwiększenia limitu zwrotu akcyzy na jeden hektar – mówił Krzysztof Jurgiel w rozmowie z TV Trwam.

Były minister rolnictwa odniósł się do planów repolonizacji polskich firm przetwórczych, które zostały wykupione przez zagraniczny kapitał.

– Pomysł idzie w dobrym kierunku tak samo, jak w innych gałęziach gospodarki, aby w rolnictwie i przetwórstwie było jak najwięcej polskiego kapitału. Na ostatnim etapie przygotować jest już ustawa o spółdzielniach rolników, która m.in. może umożliwić, że właścicielami przetwórstwa i zakładów przetwórczych będą rolnicy tak, jak to ma miejsce we Francji – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk przedstawił, w jaki sposób będzie udzielana pomoc poszkodowanym przez suszę rolnikom.

– Te zjawiska atmosferyczne mają miejsce właściwie co roku. W ubiegłym wypłaciliśmy prawie 700 mln zł w związku z nawałnicami. Procedura jest już przyjęta, co oznacza, że odpowiednie organy przygotowują protokoły i oceny, które przesyłają następnie do ministra rolnictwa. Zadaniem ministra rolnictwa jest ustalenie wartości strat i przyznanie środków na udzielenie pomocy poszkodowanym – stwierdził poseł Krzysztof Jurgiel.

Polityk przypomniał, że w przypadku zalania upraw przez ulewy, rolnicy muszą zgłaszać się po pomoc do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 RIRM

drukuj