K. Jurgiel: dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację; wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki – powiedział dziś w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Podczas konferencji prasowej minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów zrealizowało dwa podstawowe cele: opłacalność produkcji rolnej oraz uregulowanie sytuacji na rynkach rolnych.

„W 2015 r. mleko kosztowało 80 – 90 gr na rynku, teraz średnia cena ceny wynosi ok. 1,5 zł. Zmiany nastąpiły także w rynku wieprzowiny, gdzie wcześniej cena kilograma mięsa wynosiła 3,5 zł, teraz mamy między 5 a 6 zł w zależności od regionu kraju” – wymienił Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej.

„Udało nam się otworzyć 30 rynków rolnych na świecie, w tym rynek chiński, jeśli chodzi o jabłka. Jest to efekt pracy prezydenta Andrzeja Dudy i samego rządu. Myślę, że Japonia będzie otwarta, jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Planujemy współpracę z Senegalem i Algierią, także w zakresie sprzedaży naszego sprzętu rolniczego” – zapowiedział.

Minister rolnictwa dodał, że w ubiegłym roku Polska uzyskała z Unii Europejskiej blisko 500 mln zł na regulację rynku mleka i wieprzowiny.

Krzysztof Jurgiel wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiła się jakość życia mieszkańców.

„Poza programem 500 plus prowadzone są działania związane z przywracaniem bezpieczeństwa: powstają posterunki policji, bardziej dostępne są usługi pocztowe” – powiedział polityk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że w maju 2016 r. weszła w życiu ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną.

„Po roku muszę stwierdzić, że środowiska wiejskie są z tego rozwiązania zadowolone. Obecnie pracujemy nad ustawą o gospodarstwie rodzinnym na wzór hiszpański. Będzie w niej określona rola państwa w zakresie wspierania takich gospodarstw. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przez rząd przyjęta w następnym roku” – dodał Krzysztof Jurgiel.

Zapowiedział, że resort rolnictwa przygotowuje obecnie „Pakt dla obszarów wiejskich”.

„To dokument, który określi na co Polska może liczyć w 2020 r., kiedy to rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Przyjęcie paktu będzie świadczyło, że cały rząd odpowiada za rozwój obszarów wiejskich” – podkreślił Krzysztof Jurgiel.

Minister rolnictwa powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące aktywizacji obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim.

„Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych” – wyjaśnił.

Jednocześnie Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że w 2019 r. będzie prowadzony przez resort program lokacji nowych wsi, czemu ma sprzyjać ustawa o gospodarstwie rodzinnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl