Ostrzeżenie przed wirtualnymi walutami

NBP i KNF wystosowały specjalny komunikat, w którym ostrzegają przed wirtualnymi walutami. Wskazują m.in. na ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży w wyniku cyberataku, ryzyko braku gwarancji czy możliwość oszustwa. NBP i KNF zwracają także uwagę, na brak powszechnej akceptowalności wirtualnej waluty.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, pozytywnie ocenia działanie państwowych instytucji, które ostrzegają przed zagrożeniem.

W tym kontekście ekspert zwrócił uwagę na to, jak działały państwowe podmioty w przypadku piramidy finansowej Amber Gold.  

– Najważniejsze, by instytucje stojące na straży polskiego systemu finansowego zdecydowały się wydać taki wspólny komunikat, bo rzeczywiście ryzyko w tej sprawie jest ogromne. Można powiedzieć, że polskie państwo pokazuje, że można jednak działać. Gdyby w znanej nam sprawie dawno temu podobnie zachował się Narodowy Bank Polski i ówczesna Komisja Nadzoru Finansowego i takie komunikaty pojawiły się w mediach ws. Amber Gold, to na pewno nie byłoby 19 tys. poszkodowanych i 850 mln zł strat – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

NBP i KNF zaznaczają, że waluty wirtualne nie są prawnym środkiem płatniczym, ani walutą. Nie mogą być one wykorzystywane do spłaty zobowiązań podatkowych oraz nie są akceptowane w punktach usługowo-handlowych.

Jednocześnie instytucje przyznają, że obrót wirtualnymi walutami w Polsce jest zgodny z prawem unijnym oraz krajowym.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl