fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] K. Jurgiel: Jeśli dopłaty unijne na rolnictwo nie będą równe – nasza produkcja nie będzie konkurencyjna

Chodzi o to, żeby w nowej perspektywie finansowej były równe warunki konkurencji, jeśli chodzi o produkcję w rolnictwie. Wskazujemy na zagrożenie, że jeśli dopłaty nie będą równe, to nasza produkcja nie będzie konkurencyjna – wskazał Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Jasionce koło Rzeszowa trwa Europejskie Forum Rolnicze. [czytaj więcej] 

– Forum rolnicze to przede wszystkim aktualna wiedza o tym, co dzieje się w Europie. Mamy przedstawicieli Unii Europejskiej, mamy przedstawicieli naszego rządu, co świadczy o tym, że cały rząd jak dotychczas jest zainteresowany rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich – mówił Krzysztof Jurgiel.

Wśród poruszanych tematów jest eksport polskiej żywności i możliwość uzyskania większych przychodów przez polskich rolników. Inna ważna kwestia to przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił były szef resortu rolnictwa.

– Od dwóch lat prowadzone są negocjacje z różnymi państwami. Sam podpisałem porozumienie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego czy z krajami bałtyckimi. Chodzi o to, żeby w nowej perspektywie finansowej były równe warunki konkurencji, jeśli chodzi o produkcję w rolnictwie (…). Wskazujemy na zagrożenie, że jeśli dopłaty nie będą równe, to nasza produkcja nie będzie konkurencyjna – powiedział.

Gość Radia Maryja zaznaczył, iż Polska jest gotowa zwiększyć składkę do unijnego budżetu, aby wysokość finansowania Wspólnej Polityki Rolnej nie uległa zmniejszeniu po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

– Nie możemy z budżetu krajowego bez decyzji Brukseli przeznaczać środków na rolnictwo, one muszą przechodzić przez ten budżet. Jeśli dopłaty będą mniejsze w całej Unii, wtedy produkty nie będą konkurencyjne w stosunku do kanadyjskich, brazylijskich i innych państw. Dlatego tak ważne jest, aby koszty produkcji były częściowo pokrywane z dopłat bezpośrednich – tłumaczył polityk.

Inny temat na Europejskim Forum Rolniczym to innowacje w gospodarce rolno-żywnościowej. Krzysztof Jurgiel podkreślił, że w rolnictwie trzeba wprowadzać nowe technologie.

– To jest też forum, na którym poszczególne przedsiębiorstwa i instytucje przedstawiają swoje osiągniecia. Rząd i przedstawiciele Unii Europejskiej wskazują na możliwości. Dwa lata temu udało nam się podpisać porozumienie w ramach Grupy Wyszehradzkiej w zakresie wykorzystania programu „Horyzont”. Wcześniej ten program jako ogólnoeuropejski był tak skonstruowany, że państwa środkowej Europy nie mogły z niego korzystać (…). Innowacje zmniejszają koszt produkcji w zarządzaniu czy sprzedaży, wtedy nasz produkt staje się konkurencyjny – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z byłym ministrem rolnictwa dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl