fot. PAP/Artur Reszko

Min. Jurgiel: rozpoczęło się wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Od poniedziałku rozpoczęło się wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Tego dnia na konta ok. 60 tys. rolników trafi w sumie 372 mln zł – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Białymstoku.

Od 13 lat, kiedy mamy Wspólną Politykę Rolną, Polskie Stronnictwo Ludowe, które zarządzało w większości rolnictwem, nigdy nie wypłaciło zaliczek w takiej wysokości, jak to realizuje Prawo i Sprawiedliwość” – powiedział minister. Dodał, że w ubiegłym roku także zostały wypłacone 70-proc. zaliczki na poczet dopłat, czyli 10 mld zł. W sumie za 2016 r. do rolników trafiło prawie 15 mld zł.

W tym roku po raz drugi resort rolnictwa zamierza wypłacić w formie zaliczek 10 mld zł, rozpoczynając od 16 października – zaznaczył Krzysztof Jurgiel. Polityk zapewnił, że wszystkie zaliczki zostaną wypłacone do końca listopada, a od 1 grudnia będzie wypłacana pozostała część „należnej płatności obszarowej”. Wnioski o dopłaty za 2017 r. złożyło 1 mln 342 tys. rolników.

Minister rolnictwa pokreślił, że w pierwszej kolejności pieniądze otrzymają rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe, oraz ci rolnicy, których gospodarstwa położone są w strefie ASF.

PAP/RIRM

drukuj