K. Jurgiel: Przez 2 lata otworzyliśmy 30 nowych rynków zbytu dla polskich produktów

Prowadziliśmy aktywną politykę rolną na rynkach światowych, przez dwa lata otworzyliśmy 30 nowych rynków dla polskich produktów – mówił na konferencji podsumowującej dwa lata pracy resortu rolnictwa minister Krzysztof Jurgiel.

Minister podkreślił, że w czasie ostatnich dwóch latach pracy ministerstwa rolnictwa udało się m.in. poprawić opłacalność produkcji rolnej, przyspieszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników czy prowadzić aktywną politykę na rynkach światowych.

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że w czasie jego rządów udało się otworzyć 30 nowych rynków dla polskich produktów. Dodał, że obecnie rolnicy mogą eksportować swoje towary na 70 zagranicznych rynków.

Minister przekonywał też, że działania prowadzone przez resort doprowadziły do poprawy opłacalności produkcji rolnej, szczególnie na rynku mleka i wieprzowiny.

Poinformował ponadto, że w ciągu dwóch lat wypłacono ponad 700 mln zł (500 mln zł z UE) w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Przygotowany został Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020. Po raz pierwszy w ubiegłym roku zostały wypłacone rolnikom 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj