fot. Tomasz Strąg

Sejm rozpatruje wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Sejm na trwającym dziś posiedzeniu rozpatruje wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Pod dokumentem podpisali się także posłowie PO i Nowoczesnej. 

Wśród zarzutów wobec ministra posłowie wymieniają m.in.: brak działań w kwestii wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz podwyższenie wieku emerytalnego rolników.

Klub PSL uważa również, że przez zlikwidowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy nie otrzymali dopłat bezpośrednich na czas.

Wniosek o wotum nieufności negatywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas jej obrad poseł Robert Telus powiedział, że dokument nie pokazuje błędów obecnego rządu, ale właśnie PSL z czasów, kiedy byli u władzy.

– Myślę, że wiele osób zapomniało o tym, że wiek emerytalny dla rolników podniosło PSL i PO i wiele osób zapomniało, że PSL zgodziło się na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet o 12 lat. Myślę, że jest okazja, żeby to polskim rolnikom przypomnieć; pokazać, jak kto głosował – to jest pierwszy zarzut. Drugi – ziemia. Myślę, że rolnicy zapomnieli, że przez lata, kiedy rządziło PSL, nie potrafiło zabezpieczyć polskiej ziemi. Dochodziło do tego, że była ona wykupowana setkami hektarów – powiedział Robert Telus.

To drugi wniosek o odwołanie ministra Krzysztofa Jurgiela. Poprzedni dokument miał być rozpatrywany w lipcu, jednak został wycofany przez klub w związku z toczącymi się pracami nad reformą sądownictwa.

RIRM

drukuj