Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu; posłowie zajmą się m.in. tzw. programem MdM, którego celem jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego.

Posłowie rozpatrzą również projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy – Karta Nauczyciela.

Projekt przewiduje przyznanie nauczycielom przedszkoli prawa do ulg w przejazdach, posiadanych przez nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich, przy jednoczesnym obniżeniu ulg z 37 proc. do 33 proc. W czwartek posłowie zajmą się m.in. prezydenckim projektem ustawy samorządowej dot. referendów lokalnych.

Propozycja zakłada, że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wyjątkiem w propozycji jest referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich – dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów.

Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W czwartek posłowie omówią również obywatelski projekt ustawy zakazującej tzw. aborcji eugenicznej, czyli przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby lub wady genetycznej. Projekt, pod którym zebrano 400 tys. podpisów, przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” złożyli w lipcu.

W piątek przewidziano informację Rady Ministrów na temat aktualnej sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych, efektywności działania otwartych funduszy emerytalnych, zabezpieczenia wypłaty bieżących świadczeń emerytalnych i rentowych oraz przewidywanej wysokości emerytury wypłacanej z I i II filara ubezpieczeniowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl