fot. PAP/Paweł Supernak

Minister rolnictwa: Wyniki badań nie potwierdziły zakażania SARS-CoV-2 u norek

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek – poinformował na konferencji prasowej w czwartek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Badania norek wykluczających koronawirusa fermie zostały wykonane przez Instytut Weterynaryjny w Puławach.

 

Badania zostały zlecone przez ministra po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

„Wyniki badań, o których informowały media nt. możliwości wystąpienia pierwszego zakażenia na fermie norek w Polsce (…) nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 u tego gatunku zwierząt” – powiedział dyrektor Instytutu Weterynaryjnego, Krzysztof Niemczuk.

Szef Instytutu pokreślił, że na chwilę obecną nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce, jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado to będzie monitorowane pod względem klinicznym.

PAP

drukuj