fot. Tomasz Strąg

K. Jurgiel chce, by KE odpowiedziała, czy uruchomi środki wsparcia dla rolnictwa w związku z koronawirusem

Europoseł Krzysztof Jurgiel chce, by Komisja Europejska odpowiedziała na piśmie m.in. czy uruchomi nadzwyczajne środki wsparcia dla rolnictwa w związku pandemią koronawirusa.

W liście skierowanym do Komisji były minister rolnictwa chce się też dowiedzieć, czy Unia Europejska uruchomi rezerwę kryzysową dla wsi. Chodzi również o kierowanie środków na podtrzymanie płynności finansowej gospodarstw czy zawieszenie zasady anulowania zobowiązań zgodnie z regułą n+3.

Europoseł Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że sprawa dotyczy również Europejskiego Zielonego Ładu.

– Skoro mamy teraz taką sytuację, że wszelkiego rodzaju środki finansowe są potrzebne na zwalczanie koronawirusa i skutków gospodarczych z tym związanych, to Komisja Europejska powinna wstrzymać prace związane z Europejskim Zielonym Ładem i zająć się porządkowaniem gospodarki w Europie, czyli przeznaczać te środki na zadania związane z gospodarką. To jest pismo skierowane do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, żeby parlament podjął w tym zakresie decyzję o wstrzymaniu prac – wskazał Krzysztof Jurgiel.

Europejski Zielony Ład to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Kluczową jego częścią ma być mechanizm Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska chce zmobilizować 100 mld euro dla najbardziej wrażliwych regionów i sektorów. Nowa strategia zakłada podwyższanie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 proc., ale także wiąże się z innowacjami w przemyśle i inwestycjami.

RIRM

drukuj