fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent upamiętnił ofiary katastrofy wojskowej Casy w Mirosławcu

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w środę wizytę na Pomorzu Zachodnim od złożenia wieńca pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy wojskowego transportowca Casa C-295 w Mirosławcu (Zachodniopomorskie).

Pod obeliskiem prezydent i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczcili pamięć 20 tragicznie zmarłych – czteroosobowej załogi i 16 oficerów, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów z Warszawy. Samolot rozbił się 23 stycznia 2008 r. wieczorem przy podejściu do lądowania w Mirosławcu.

Prezydent i minister obrony złożyli wieńce pod obeliskiem, przed którym zapalono dziesięć białych i dziesięć czerwonych lamp, symbolizujące tzw. nawigacyjne oświetlenie lotniska. Odegrany na trąbce sygnał „Śpij kolego” zakończył krótką uroczystość.

W planach wizyty prezydenta jest także wizyta w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie spotka się kadrą jednostki i ma obejrzeć pokaz dynamiczny Orbitera vs. 2014. Prezydentowi w wizycie w Bazie ma towarzyszyć Macierewicz.

Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu to pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Rozpoczęła swoją działalność na początku 2016 r.

Jak poinformowała PAP oficer prasowy 12. Bazy kapitan Małgorzata Krywiak, obecnie na wyposażeniu jednostki jest kilkanaście sztuk bezzałogowców klasy mini Orbiter 2014. W ciągu najbliższych kilka lat jednostka ma zwiększyć liczbę stacjonujących żołnierzy z 500 osób do 1500.

W przyszłości w Bazie mają być obsługiwanie nowoczesne systemy bezzałogowych statków powietrznych klasy średniej, a także statków operacyjnych typu MALE. Obecnie trwa szkolenie nowej kadry w Szkole Oficerskiej w Dęblinie, a także przygotowanie infrastruktury w bazie w Mirosławcu.

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, przeznaczoną do zdobywania, gromadzenia, przetwarzania, analizy i interpretacji pozyskanych informacji.

Po zakończeniu wizyty w Mirosławcu prezydent udał się do Wałcza (Zachodniopomorskie), gdzie zapanowano spotkanie z jego mieszkańcami. Później podobne spotkanie odbędzie się w Obornikach w Wielkopolsce.

PAP/RIRM

drukuj