Duszpasterz sądeckiej „S” odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Ignacy Piwowarski duszpasterz „Solidarności” Ziemi Sądeckiej został odznaczony w piątek Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w mieniu prezydenta Andrzej Dudy przekazał jego minister Adam Kwiatkowski.

Kapłan jako młody wikary walczył wspólnie ze swoimi uczniami o przywrócenie krzyży w szkole w Lipinkach. Wśród nich była poseł Barbara Bartuś.

– To właśnie od ks. Ignacego my lipińscy uczniowie dowiadywaliśmy się prawdziwej historii kraju. To były lata 70, gdy ks. uczył nas co się stało w Katyniu – wspomina poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Ks. Ignacy bardzo mocno wspierał powstającą „Solidarność”. Stał się jej duszpasterzem. Był nazywany beskidzkim Popiełuszką. Głosił patriotyczne kazania. Plebanie w których mieszkał stały się miejscem spotkań, a także schronienia dla działaczy „Solidarności”, szczególnie w czasie stanu wojennego.

Gościli u niego m.in. Andrzej Gwiazda i Anna Walentynowicz. Organizował zbiórki dla internowanych. Za swoją działalność był prześladowany i szykanowany przez komunistyczne służby. Próbowano go także zamordować.

– Zawsze stawałem – tak mam w naturze – po stronie biednych i ludzi pokrzywdzonych niesprawiedliwie. Mam wrażenie, że oni byli ze mną solidarni i za to jestem im wdzięczny – mówi odznaczony, ks. Ignacy Piwowarski.

Odznaczenie w mieniu prezydenta Andrzeja Dudy ks. Ignacemu Piwowarskiemu wręczył dziś szef Gabinetu Prezydenta minister Adam Kwiatkowski. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w parafii w Buczu w Diecezji Tarnowskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz, księża, a także przyjaciele i wychowankowie księdza Ignacego Piwowarskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl