fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent RP zapowiedział realizację nowych inwestycji

Prezydent Andrzej Duda gościł w niedzielę w miejscowości Gózd koło Radomia, gdzie mówił o potrzebie rozwinięcia nowoczesnej gospodarki. Wcześniej szef państwa polskiego spotkał się z mieszkańcami Wilczkowic Górnych w województwie mazowieckim. Tam, w okolicy Kozienic, w ciągu 5 lat ma zostać wybudowany niezbędny dla regionu i całej Polski most. 

Budowa mostu w okolicy Kozienic jest bardzo istotna, ponieważ na odcinku ponad 70 km nie ma innego mostu, tylko przeprawa promowa. Budowa ta ma poprawić sytuację gospodarczą okolicy.

– W prosty sposób ten most przelicza się na pieniądze. Na pieniądze, które będą płynęły do kieszeni mieszkańców regionu, samorządów, z przyszłych inwestycji, które tutaj będą, z rozwoju gospodarczego; z tego, że będzie łatwiej o miejsca pracy po obu stronach Wisły; z tego, że będzie większa mobilność dla mieszkańców – mówił prezydent Andrzej Duda.

W sumie na budowę 20 mostów w ramach programu „Mosty dla Regionów” rząd przeznaczy z budżetu państwa około 2,5 mld zł.

To jednak nie jedyne inwestycje, które mają służyć Polakom – przypomniał w miejscowości Gózd koło Radomia prezydent Andrzej Duda. Wskazywał, jak ważna jest budowa kanału poprzez Mierzeję Wiślaną czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

On jest nam potrzebny, abyśmy dokonali kolejnego skoku rozwojowego. Razem z nim pójdzie rozwój infrastruktury komunikacyjnej: 1800 km torów kolejowych – takiej inwestycji w Polsce nie było, odkąd najstarsi górale pamiętają – stwierdził szef państwa polskiego.   

Prezydent Polski przypomniał, że za jego kadencji o prawie 1000 złotych została podniesiona płaca minimalna. Przez ostatnie cztery lata wzrosła także średnia płaca w Polsce o ponad 20 proc.

– To jest wszystko mało, bo ja chcę, żeby w naszym kraju były takie płace, jak w Europie Zachodniej. Dlaczego Polak ma mniej zarabiać, niż zarabia Niemiec, Belg, Francuz czy Brytyjczyk? – akcentował prezydent.  

Odnosząc się do programu „500 plus”, Andrzej Duda podkreślił, że jego realizacja wpłynęła na szybkie tempo rozwoju polskiej gospodarki.

– Te pieniądze stały się bardzo ważnym kołem zamachowym polskiej gospodarki i spowodowały, że w ciągu ostatnich pięciu lat gospodarka tak znakomicie funkcjonowała. Mieliśmy fenomenalne wzrosty gospodarcze, które stawiały nas na pierwszych miejscach w  świecie i w absolutnej czołówce europejskiej – wskazywał szef państwa polskiego.

Prezydent zapewnił, że będzie bronił wszystkiego, co już udało się osiągnąć. Tu Andrzej Duda wymienił „program 500 plus” czy utrzymanie obniżonego wieku emerytalnego.

TV Trwam News

drukuj