K. Pawłowicz: Konstytucja pokazuje, że współpraca organów władzy jest konieczna

Konstytucja nakazuje współpracować wszystkim organom władzyprzypomina poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Polityk odniosła się do wypowiedzi byłego wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Biernata. Podnosi on, że sędziowie wybrani przez PiS utrzymują regularne kontakty z obozem władzy.

W ocenie samego Trybunału, wypowiedź sędziego w stanie spoczynku zawiera nieuprawnione sugestie i interpretacje. Jednocześnie TK przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się organów władzy stanowi fundament demokratycznego państwa prawa.

Poseł Krystyna Pawłowicz zgadza się w tej sprawie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówi – taka współpraca leży w interesie Polski.

– Przepisy ustawy i konstytucji nakazują uwzględniać stanowisko rządu przy wydawaniu wyroków, które mogłyby obciążać budżet. Konstytucja pokazuje, ze taka współpraca jest konieczna. Sugerowanie i szczucie na obecne władze czy sędziów, którzy mają kontakty z przedstawicielami władzy wykonawczej, są niesprawiedliwe i nieuczciwe – wskazuje Krystyna Pawłowicz.

Konstytucjonalista przypomina, że za czasów, gdy Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat, sędziowie kontaktowali się w Sejmie z politykami opozycji. Wówczas – jak zauważyła poseł – Stanisław Biernat nie widział nic zdrożnego.

RIRM

drukuj