Zmarł Kazimierz Piechowski – bohaterski uciekinier z Auschwitz i przyjaciel Radia Maryja

W wieku 98 lat zmarł Kazimierz Piechowski – więzień i uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierz AK, przyjaciel i kilkukrotny gość Radia Maryja.

Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka.

Kazimierz Piechowski przebrany w mundur oficera uczestniczył w udanej ucieczce z obozu koncentracyjnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu.

Następnie wstąpił do Armii Krajowej i  jej szeregach walczył. Po wojnie był prześladowany i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i sąd stalinowski.

Kazimierz Piechowski to legenda, wielki bohater i patriota – podkreślił dr Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji Narodowej gdańskiego oddziału IPN.   

– Uciekał samochodem komendanta KL Auschwitz. Kilku Polaków w niemieckich mundurach ucieka przez bramę główną, salutując niedbale strażnikom. To jest gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Żeby najkrócej rzecz ująć – legenda Polski Podziemnej, człowiek, którego kocha cała Polska, pan rotmistrz Witold Pilecki, w swoim raporcie z Auschwitz z 1945 roku zachwycił się tym wydarzeniem. Mówił, jak ogromne znaczenie moralne miała ta ucieczka dla wszystkich więźniów Auschwitz. Mówił o niezwykłej reakcji Niemców podczas apelu tamtego dnia – nie było bicia, nie było zbiorowej odpowiedzialności. Oni po prostu oniemieli. Nikt się nie spodziewał, że coś takiego może się wydarzyć – akcentował dr Piotr Szubarczyk.    

Według historyka powstanie filmu o ucieczce Piechowskeigo z Auschwitz byłoby lekcją historii i kolejnym świadectwem dla świata, że w niemieckim obozie ginęli także Polacy.

Gdański IPN weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Kazimierza Piechowskiego. Jak tłumaczy dr Piotr Szubarczyk, dla Instytutu to wydarzenie szczególnej wagi. Na razie nie są znane informacje dotyczące pogrzebu śp. Kazimierza Piechowskiego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl