fot. PAP/Leszek Szymański

S. Karczewski: w przyszłym tygodniu Senat zajmie się Kodeksem wyborczym

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu – zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Natomiast – jak dodał – dziś „w godzinach popołudniowych” głosowane będą ustawy o sądownictwie.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. JOW-y mają obowiązywać w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w Senacie, kiedy Senat zajmie się Kodeksem wyborczym powiedział, że „na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu”. Zapytany, czy spodziewa się poprawek, podkreślił, że ta ustawa dopiero trafi do Senatu i „zostanie skierowana do odpowiedniej komisji, gdzie odbędzie się dyskusja”.

„Tę ustawę znam ogólnie, ona się zmieniała w swoim kształcie. Jest wiele ciekawych i dobrych rozwiązań, jak np. przedłużenie kadencji samorządów (…) Wiele rozwiązań jest dobrych, takich, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, które mówiły, że wybory powinny być bardzo transparentne” – ocenił marszałek.

Zapytany o głośno dyskutowaną likwidację głosowania korespondencyjnego powiedział, że „będziemy się zastanawiać nad tym, jak do tego podejść”.

„Nie znam szczegółów, więc nie wiem, jakie to budziło obawy i zastrzeżenia, jak się zapoznam, to będę miał swoje zdanie” – pokreślił.

Jak dodał Stanisław Karczewski, następne posiedzenie Senat rozpocznie we wtorek.

„Będzie trwało 3 dni, więc tyle mamy, żeby debatować nad wszystkimi ustawami, które zostały uchwalone przez Sejm” – zaznaczył.

Marszałek Senatu został też zapytany, kiedy będą głosowane ustawy sądowe.

„Myślę, że dziś w godzinach popołudniowych lub wieczorowych, ale raczej po południu” – odpowiedział.

„Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre” – ocenił Stanisław Karczewski.

Jak dodał, „spełniają oczekiwania nasze, Prawa i Sprawiedliwości, polityków Zjednoczonej Prawicy i pana prezydenta”.

„Jestem przekonany, że niebawem wejdą w życie i wpłyną w znaczący sposób na poprawę funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce” – podkreślił marszałek Senatu.

Sejm uchwalił ustawy o KRS i SN w ostatni piątek. Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

W piątek rano senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek.

PAP/RIRM

drukuj