fot. twitter.com/@Radziwill_K

Rezydenci mają spotkać się z ministrem zdrowia ws. wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out

Porozumienie Rezydentów OZZL liczy na konstruktywne spotkanie z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem dotyczącym wypowiadania przez lekarzy klauzul opt-out. Rozmowy mają odbyć się w przyszły czwartek.

Wypowiadanie klauzul zezwalających na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo to dalsza część protestów lekarzy rezydentów, którzy domagają się m.in. wzrostu nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w 3 lata.

Według danych resortu zdrowia, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 3,3 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów. Zdaniem rezydentów jest ich więcej, bo ponad 4 tys.

To – jak mówi Damian Patecki – pokazuje skalę problemu. Przepracowany personel medyczny i brak lekarzy nie służą pacjentom w trakcie walki o ich życie – dodał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. W rozmowie z Radiem Maryja wyraził też nadzieję, że na spotkaniu z ministrem zdrowia padną zapowiedzi realnej poprawy stanu służby zdrowia.

– My liczymy na to, że rząd premiera Morawieckiego do tych zmian doprowadzi, czego wyraz dał w swoim expose. Mamy nadzieję, że to będzie jak najbardziej konkretne spotkanie. Chcielibyśmy przypomnieć, że klauzula opt-out, która pozwalała lekarzom na prace w wymiarze dłuższym niż 200 godzin w miesiącu, miała być tymczasowym rozwiązaniem. Tymczasem minęło ponad 10 lat i rząd nic nie robi, żeby sprawić, aby pacjenci mieli takiego lekarza, który nie będzie przekraczał tych 200 godzin w miesiącu. Dlaczego lekarz ma pracować 300 godzin w miesiącu, a pilot samolotu może pracować tylko 160 godzin? Lekarze nie są nadludźmi i nie są osobami, które mogą pracować dużo dłużej niż reszta społeczeństwa – podkreślił Damian Patecki.

Zdaniem lekarzy rezydentów, rządzący od wielu lat lekceważą ten problem i uciekają od odpowiedzialności, przerzucając tę kwestię na medyków.

Lekarze zwrócili się też do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie dotyczące działań mogących ,,zapobiec paraliżowi szpitali” m.in. w związku z wypowiadaniem przez lekarzy klauzuli opt-out.

RIRM

drukuj