PAP/Piotr Nowak

S. Karczewski: w ramach obchodów 4 czerwca m.in. uroczyste posiedzenie Senatu

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca odbędzie się m.in. uroczyste 80. posiedzenie izby wyższej polskiego parlamentu – poinformował w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak zaznaczył marszałek Karczewski, do udziału we wtorkowym posiedzeniu, które – podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski – odbędzie się na Sali Kolumnowej Sejmu, zaproszeni zostali wszyscy senatorowie obecnej i poprzednich kadencji.

„Mamy dużo potwierdzeń i liczymy na dużą frekwencję” – powiedział.

W uroczystości wezmą też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podczas posiedzenia planowane są przemówienia prezydenta, premiera, a także marszałków Sejmu i Senatu.

Stanisław Karczewski zapowiedział również szereg innych wydarzeń rocznicowych, które – jak mówił – przypominać mają m.in. warszawiakom, Polakom i turystom dzień wydarzenia 4 czerwca. Obchody 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu rozpoczną się już w poniedziałek po południu od otwarcia wystawy zdjęć związanych z wydarzeniami 1989 roku pt. „Musimy wygrać” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

We wtorek w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie Msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrować będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Po rocznicowym posiedzeniu Senatu zaprezentowany zostanie okolicznościowy znaczek pocztowy emitowany w związku z 30. rocznicą odrodzenia Senatu; w uroczystości tej wezmą udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Na wtorkowy wieczór – jak mówił marszałek Senatu – zaplanowano z kolei koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku”, który odbędzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu; jego uczestnikami będą „równolatkowie odrodzonego Senatu”.

Polityk zapowiedział ponadto, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, która „przeniesie graczy do Warszawy roku 1989”.

„Uczestnicy gry wcielą się w wyborców, poznają kandydatów na senatorów, sami dokonają wyborów” – tłumaczył marszałek Senatu.

Jak dodał, intencją organizatorów jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

Na zakończenie obchodów, późnym wieczorem w sobotę 8 czerwca, na budynku Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach obchodów trzydziestolecia planowany jest – jak powiedział Stanisław Karczewski – „trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk”, który ma zaprezentować okres przemian w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wolnych wyborów do Senatu.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP/RIRM

drukuj