fot. PAP/Michał Klag

B. Szydło: Nowe muzeum w Auschwitz pokaże historię tych, którzy nieśli pomoc ofiarom obozu

Muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu pokaże historię ludzi, którzy stali się ofiarą strasznej machiny uruchomionej w Auschwitz i jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami tego obozu – powiedziała w piątek wicepremier Beata Szydło.

Beata Szydło pytana była w piątek w PR24 o budowę muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Wicepremier powiedziała, że budowa tego muzeum jest inicjatywą starosty oświęcimskiego.

„Jestem też wdzięczna ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, że zgodził się na to, że powinno być to takie miejsce, w którym będzie można pokazać historię ludzi mieszkających w Oświęcimiu i w okolicach, którzy stali się ofiarą tej strasznej machiny uruchomionej właśnie w Auschwitz, którzy stracili swoje domy, którzy musieli przez te wszystkie lata cierpieć, ale jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami Auschwitz Birkenau” – mówiła wicepremier Szydło.

Jak dodała, „cała ta historia wojenna i ta historia życia wokół i w cieniu Auschwitz jest historią, którą warto opowiedzieć, ale to jest też takie muzeum, które pokaże właśnie losy tych ludzi” – zaznaczyła Beata Szydło.

PAP/RIRM

drukuj