fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

A. Adamczyk: Pomożemy podwykonawcom, którzy budowali fragment trasy S8 na zlecenie Salini

Jesteśmy w obowiązku, aby pomóc podwykonawcom, którzy budowali fragment trasy na zlecenie Salini – powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W połowie maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z firmą Salini na budowę trasy S8 Marki-Kobyłka.

„Pomożemy podwykonawcom w takim zakresie, w jakim pozwalają nam przepisy” – powiedział minister Adamczyk.

„Nie zostawimy nikogo bez wsparcia. Jeżeli Salini komuś nie wypłacił pieniędzy, są kaucje, z których po udokumentowaniu prac uregulujemy należność” – powiedział minister.

„Mam świadomość tego, że taka sytuacja wpływa na wydłużenie prac” – powiedział Adamczyk.

„Ale w takich przypadkach, gdy wykonawca nie realizuje podpisanych w umowie prac, zawsze będziemy rezygnowali z jego usług” – powiedział minister.

„Salini buduje także inne odcinki dróg w Polsce. Monitorujemy wszystkie odcinki budowy, nie tylko te z udziałem firmy Salini. Na tych wszystkich budowach jest zaangażowanie i nie powtarza się historia z obwodnicy Marek” – powiedział Andrzej Adamczyk.

W połowie maja GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini na budowę S8 Marki-Kobyłka. Jak podawała GDDKiA, oprócz niedotrzymania terminu kontraktu, mimo wielokrotnego upominania wykonawcy, kolejną z przyczyn zerwania umowy było niedotrzymanie zapisów kontraktu mówiących o regulowaniu płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

GDDKiA zapowiedziała jednocześnie, że przeprowadzi inwentaryzację w terenie oraz jest w trakcie opracowania dokumentów do przetargu na ukończenie niezrealizowanych prac. Przetarg ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy.

GDDKiA informowała, że w ramach realizacji kontraktu do ukończenia zostały: węzeł Kobyłka (łącznice plus drogi dojazdowe, najazdy na obiekt), węzeł Marki (zjazd z obwodnicy w Markach), węzeł Zielonka (drogi dojazdowe do węzła), najazdy na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, kładka w rejonie ul. Letniskowej, drogi dojazdowe i pasy technologiczne wzdłuż S8, chodniki i ścieżki rowerowe, obwód utrzymania drogowego, zieleń, prace porządkowe, roboty elektroenergetyczne, teletechniczne oraz sanitarne.

PAP/RIRM

drukuj