GITD: W 2020 r. rozpoczniemy montaż 111 nowych fotoradarów

Pierwsze nowe fotoradary powinny pojawić się w trzecim kwartale 2020 roku. 111 nowych urządzeń stanie w najbardziej niebezpiecznych miejscach – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Jak przekazał Główny Inspektor Transportu Drogowego, zakup nowych urządzeń związany jest z nowym projektem „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pierwsze nowe urządzenia powinny pojawić się w trzecim kwartale 2020 roku” – wskazał Alvin Gajadhur, dodając, że urządzenia staną w niebezpiecznych miejscach, w których dochodzi do tragicznych wypadków drogowych.

GITD planuje kupić 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, 30 nowych urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa w miejscach niebezpiecznych, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących m.in. z przyczyn technicznych.

Szef GITD zapowiedział również, że pojawią się nowe fotoradary, których do tej pory nie było w Polsce. „Będą to rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych. One będą montowane na najbardziej niebezpiecznych przejazdach kolejowych, gdzie dochodziło do tragicznych wypadków”. Łącznie GITD planuje kupić pięć takich urządzeń.

Dodatkowo GITD planuje zakup 247 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących i ustawienie ich w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach, „o ile przeprowadzona analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykaże uzasadnienie dla takiego działania”.

Oprócz nowych fotoradarów w ramach projektu GITD planuje rozbudować infrastrukturę teleinformatyczną poprzez dodanie nowych funkcjonalności podnoszących efektywność systemu CPD CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – przyp.), oraz zapewnienie zaplecza funkcjonalnego projektu, czyli zakup sprzętu, oprogramowania oraz usług dodatkowych, w tym między innymi pojazdów technicznych oraz pojazdów do zastosowania przenośnych urządzeń rejestrujących.

Łączna kwota wydatków w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 85 procent, czyli 137,7 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl