Autostrada A4 Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Sejmik Województwa Podkarpackiego niemalże jednomyślnie przyjął projekt uchwały ws. nadania Autostradzie A4 imienia Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa uczczenia niezłomnych bohaterów na Podkarpaciu spotkała się z dużą aprobatą.

Podkarpacie chce, aby autostrada A4 – najdłuższa, najstarsza i najbardziej uczęszczana trasa w Polsce – nosiła imię Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem jest krakowska Fundacja Prudentia et Progressus.

Grzegorz Piątkowski, pomysłodawca inicjatywy, uważa, że Żołnierze Wyklęci wykazali się niezwykłym bohaterstwem i zasługują na to, by autostrada A4 nosiła ich imię.

– Polska była zawsze pierwszą, która stawała do walki. Oni stanęli do boju, nie zeszli z pola walki, zostali zamordowani przez władze komunistyczne przeniesione tutaj na bagnetach żołnierzy sowieckich. Przekazali nam jednak lekcję wartości, jakie powinniśmy włączyć, jeśli chcemy budować Polskę silną, niezależną i niepodległą. Wartości, jakie legły też u podstaw naszej europejskiej cywilizacji. Są to wartości: Bóg, honor i Ojczyzna – mówi Grzegorz Piątkowski.

Zadowolenia z przyjęcia uchwały ws. nadania autostradzie A4 imienia Żołnierzy Wyklętych nie kryje także Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl. Podkreśla on, że pamięć o bohaterach, którym dziś w dużej mierze zawdzięczamy wolność, powinna być nieustannie pielęgnowana.

– Byli oczywiście Żołnierzami Wyklętymi, żołnierzami, których starano się wymazać z historii, z pamięci. Rodziny ponosiły straszne konsekwencje i finansowe, i moralne. My, dziś budując pomniki, przypominając o tych ludziach, czcząc ich pamięć, chcemy chociaż w części zwrócić im ten honor i po prostu oddać im cześć – stwierdza Władysław Ortyl.

Zgodnie z pomysłem, zjazdy z autostrady A4 mają zostać nazwane imionami i nazwiskami poszczególnych żołnierzy. Zmiany te wymagają jednak zgody ministerstwa infrastruktury oraz gmin, przez które przebiega trasa.

Krakowska fundacja zorganizowała także akcję zbierania podpisów pod petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o możliwość uczczenia pamięci nieugiętych obrońców naszej wolności – Żołnierzy Wyklętych. Po zebraniu tysiąca podpisów, autorzy wniosku chcą go również wysłać do prezydenta, rządu oraz parlamentarzystów.


TV Trwam News/RIRM

drukuj