Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

Dziś w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz podziemia antykomunistycznego w Polsce będą modlić się gdańszczanie.

Msza św. zostanie odprawiona o godzinie 18.30 w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.

Msza św. jest swego rodzaju narodowymi wypominkami – mówi Anna Kołakowska, wiceprezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Msza św. jest organizowana w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Dla nas jest to bardzo ważne. Nieprzypadkowo wybraliśmy akurat ten termin. Chcemy polecić bohaterów narodowych Panu Bogu: wszystkich zmarłych śmiercią naturalną i tych pomordowanych przez gestapo, UB, NKWD oraz tych, którzy polegli w walce. Listopad jest też miesiącem pamięci narodowej, więc są to niejako wypominki narodowe – powiedziała Anna Kołakowska.

Po Eucharystii odbędzie się projekcja filmu „Pamięć – NSZ” w reżyserii Iwony Bartólewskiej. Może to być jedyna okazja, żeby obejrzeć tak doskonały dokument – dodaje Anna Kołakowska.

Ten film otrzymałam dzięki uprzejmości producenta pana Jana Białostockiego – syna narodowych sił zbrojnych. Myślę, że jest to wyjątkowa okazja do obejrzenia tego doskonałego filmu dokumentalnego, laureata nagrody tegorocznego festiwalu o Żołnierzach Wyklętych, który odbył się w Gdyni we wrześniu tego roku – dodaje Anna Kołakowska.

Wypowiedź Anny Kołakowskiej


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj