Wstrzymano walki w Donbasie

Rzecznik byłego prezydenta Leonida Kuczmy, który reprezentuje Kijów w trójstronnej grupie kontaktowej w sprawie Donbasu przekazała, że strony konfliktu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy całkowicie wstrzymały ogień.

Daria Olifer poinformowała, że dziś o 11.00 obie strony zawiesiły broń. O wstrzymaniu walk na linii rozgraniczenia w Donbasie informują także media rebeliantów. Ich agencja informacyjna DAN podała, że rok szkolny w regionie rozpoczął się bez ostrzałów ze strony ukraińskich wojsk rządowych, a zawieszenie broni monitoruje specjalna misja obserwacyjna OBWE.

Ustanowienie rozejmu od 1 września zostało uzgodnione w środę 26 sierpnia podczas rozmów grupy kontaktowej w stolicy Białorusi w Mińsku . Grupa kontaktowa, składająca się z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i separatystów, obraduje pod auspicjami OBWE. Przedstawiciel tej organizacji Martin Sajdik mówił w ub. tygodniu w Mińsku, że „grupa kontaktowa uważa, iż ważne jest osiągnięcie trwałego zawieszenia broni od początku nowego roku szkolnego”, tzn. od 1 września 2015.

Po zaanektowaniu Krymu przez Rosję na wschodzie Ukrainy, życie straciło tam ponad 6,5 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj