fot. PAP/DSNS

Kolejny dzień agresji Rosji na Ukrainę

Na Ukrainie kolejna dramatyczna noc. Głównymi celami rosyjskich działań wojennych są Kijów i Charków, o czym mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosja atakuje także inne regiony Ukrainy.

Początkowo pojawiła się informacja, że Rosjanie przeprowadzili desant powietrzny, atakując szpital wojskowy w Charkowie. Później ukraińskie siły ogłosiły, że napór został odparty.

„Walka w pobliżu szpitala wojskowego w Charkowie – bez ofiar wśród ukraińskich wojskowych” – poinformowała agencja Niechta.

W wyniku rosyjskich bombardowań ludzie tracą cały dorobek życia.

Na północnym-wschodzie Ukrainy w obwodzie sumskim zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskowego rosyjskiej armii przy pomocy tureckiego drona. To właśnie w tym rejonie, gdzie Ukraińcy odpychają napór, Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie sprzęt wojskowy.

Agresorzy zajęli port i stację kolejową w położonym na południu kraju Chersoniu, a także miasto Trościaniec w obwodzie sumskim.

Sprzeciw wobec działań wojennych wywołanych przez Kreml widać już w samej Rosji, gdzie obecną sytuację potępiła rada rejonu gagarińskiego.

„Rada Deputowanych Okręgu Miejskiego Gagarinskiego w Moskwie potępiła działania wojenne na terenie Ukrainy i wezwała Władimira Putina do natychmiastowego wycofania stamtąd swoich wojsk” – napisała Nexta na Twitterze.

Na Ukrainie objętej wojną cierpią i ponoszą śmierć wojskowi oraz cywile, w tym także dzieci.

– Umyślne spowodowanie cierpień ludności cywilnej i bezprawne pozbawienie wolności stanowią – w myśl konwencji haskiej, genewskiej, a także statutu rzymskiego – podstawę do tego, aby uznać to za zbrodnie wojenne. Tym bardziej, że Rosja nie wypowiedziała wojny suwerennemu krajowi – zwrócił uwagę płk prof. Mieczysław Struś, ekspert wojskowy.

Jak powiedział, używając bomb termobarycznych, rakiet Iskander, a także ostrzeliwując cywilne obiekty, Władimir Putin ma na celu zastraszenie ukraińskiej ludności, by złamać w broniących własnego kraju bojowe morale. Wsparcie, które jest związane z dostawami sprzętu z Zachodu, ma ogromne i wielopłaszczyznowe znaczenie.

– W płaszczyźnie ducha bojowego ma znaczenie w kontekście pokazania tego, iż Ukraina nie jest osamotniona w walce z najeźdźcą, jak my w 1939 roku, lecz może liczyć na solidarność społeczności międzynarodowej. Natomiast w płaszczyźnie militarnej ogromne znaczenie mają dostawy broni, zwłaszcza lekkiej – granatników przeciwpancernych, rakiet przeciwlotniczych – niezwykle przydatnej i użytecznej, zwłaszcza w działaniach w terenie zurbanizowanym – wyjaśnił płk prof. Mieczysław Struś.

https://twitter.com/pila3d/status/1498914028785225728?s=20&t=6BwyjSTCeVioJME9S0sm5A

Ekspert wojskowy dodał, że zapowiedź dostaw samolotów bojowych typu MIG-29 „spowoduje skokowy wzrost potencjału bojowego ukraińskiej armii, czyniąc równoważne maszyny bojowe na niebie takie same po obu stronach konfliktu”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl