Dr Łukasz Kister: europejska polityka sprzyja Rosji

Europa swoją polityką doprowadziła do kryzysu, który Rosja z pewnością będzie chciała wykorzystać – ocenił ekspert do spraw bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. Odniósł się w ten sposób do słów znanego rosyjskiego analityka wojskowego Pawła Felgenhauera, który ostrzegł, że Rosja szykuje się na wielką wojnę.

Jego zdaniem zaangażowanie Rosji w Syrii oraz napięcie między Moskwą a Ankarą grożą wybuchem poważnego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny.

Dr Łukasz Kister w rozmowie z naszą redakcją ocenił, że Europa swoją mało racjonalną polityką doprowadziła do kryzysu politycznego, ekonomicznego i militarnego w świecie. Rosjanie, jak dodał, z pewnością na to zareagują.

Europa Zachodnia sprowadziła nam realne zagrożenie i Rosja na pewno będzie chciała tę sytuację wykorzystać. Będzie chciała w tej sytuacji pokazać swoją wielkość i uszczknąć coś z tej destabilizacji, by poprawić własną i tak już bardzo złą sytuację militarną, ekonomiczną i polityczną. Każdy kryzys w Europie, każda słabość Europy, każdy możliwy nieracjonalny przebieg sytuacji w Europie to szansa na odzyskanie oddechu przez Federację Rosyjską. Do tego nie powinniśmy doprowadzić – akcentował dr Łukasz Kister.

Przypomnijmy też, że w sobotę premier Rosji Dmitrij Miedwiediew obarczył Zachód odpowiedzialnością za nową zimną wojnę pomiędzy jego krajem a Zachodem. Słowa te padły w trakcie obrad 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj