fot. PAP/Tomasz Waszczuk

MIiB analizuje stanowisko Rosji ws. przewozów transportowych

Trwa analiza stanowiska Rosji dotyczącego negocjacji ws. przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Do północy polscy transportowcy mają czas, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

Porozumienia w sprawie tegorocznych zezwoleń jeszcze nie ma. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa otrzymało dziś protokół, który jest stanowiskiem Rosji w ramach negocjacji dotyczących transportu.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, dokument częściowo odpowiada i uwzględnia uzgodnienia z 1-3 lutego które miały miejsce w Warszawie. Obecnie trwają analizy dokumentu.

Wiceszef resortu zaznaczył, że Polska domaga się jasnej deklaracji od Rosji, że przepisy,  które zostały wprowadzone w ubiegłym  roku, zostaną zmienione.

Myślę, że wokół tego będą koncentrowały się nasze rozmowy. Natomiast zanim dojdzie do rozmów i zanim usiądziemy do stołu, chcielibyśmy mieć to zapewnienie. Dla nas jest to rzecz absolutnie kluczowa. To jest to, o co negocjowaliśmy i o czym rozmawialiśmy przez blisko (jak zbierze się te wszystkie dni) ponad tydzień. To jest tak naprawdę dla nas polskich przewoźników, dla polskiej gospodarki rzecz najważniejsza. Jeżeli tego nie ustalimy, to można powiedzieć w znacznym stopniu nie osiągniemy naszych celów i nie będziemy w stanie chronić naszych przewoźników na terenie Federacji Rosyjskiej i niestety z tego rynku będziemy eliminowani – podkreślił wiceminister Jerzy Szmit.

W grudniu 2015 roku Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Został on bardzo limitowany.

RIRM

drukuj