Trwa Zgromadzenie Parlamentarne Polska – Litwa – Ukraina w Wilnie

W Wilnie trwa dwudniowe Zgromadzenie Parlamentarne Polska – Litwa – Ukraina. Nasz kraj reprezentuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Uczestnicy obrad rozmawiają m.in. o Partnerstwie Wschodnim oraz bezpieczeństwie i reformach na Ukrainie.

Ze stroną litewską są poruszone kwestie problematyczne na linii Wilno – Warszawa.

Będziemy mówili o tym, co nas dzieli i co nas łączy, o tym, że nasze relacje powinny być budowane na prawdzie – wskazał polski marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski zwrócił też uwagę, że Polska, Litwa i Ukraina mają wiele wspólnych interesów.

Naszym najważniejszym wyzwaniem jest imperialna polityka Moskwy. Razem stawiamy jej czoła, razem wspieramy integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Polska i Litwa razem dążą do wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a Ukraina do członkostwa w Sojuszu. Razem żądamy utrzymania sankcji UE wobec Rosji. Oczekujemy też ich poszerzenia w wypadku kontynuowania przez Kreml agresji, co ostatnio obserwujemy, na Morzu Azowskim. Razem sprzeciwiamy się Nord Stream II – zaznaczył marszałek izby wyższej.

Swój pobyt na Litwie Stanisław Karczewski rozpoczął od wizyty na wieleńskim Cmentarzu Rossa. Tam w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego złożył kwiaty.

RIRM

drukuj