fot. PAP/Paweł Supernak

Sejmowa komisja ds. VAT przesłucha M. Kanownika, prezesa ZIPSEE

Przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT stanie dziś Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska.

Michał Kanownik stanowisko prezesa ZIPSEE pełnił też w 2013 r., kiedy branża elektroniczna zaczęła informować Ministerstwo Finansów o nieprawidłowościach na rynku handlu elektroniką.

Chodziło o duży spadek cen sprzętu elektronicznego i telefonów komórkowych, co dawało podejrzenie, że sprzedawane są one bez VAT. Przez dłuższy czas nie wprowadzano też wtedy odwrotnego obciążenia VAT, które miałoby przeciwdziałać takim oszustwom podatkowym na rynku elektroniki.

Posłowie oczekują od niego informacji na temat tych kwestii – mówił wiceprzew. komisji ds. VAT poseł Kazimierz Smoliński. Potem – jak dodał – w kontekście m.in. jego zeznań przesłuchiwani będą byli ministrowie finansów.

– Michał Kanownik jest w tym momencie jako jeden z tych przedsiębiorców. Chcemy pokazać pewien mechanizm na podstawie elektroniki, aby potem wiceministrowie odnieśli się do tych wypowiedzi prezesa ZIPSEE.  Michał Kanownik ma być przykładem, jak działała branża, że były sygnały ze strony branży. Chcemy też zapytać wiceministrów, jak reagowali na te informacje ze strony rynku, gdzie ewidentnie nieprawidłowości dotykały firm. One może w zakresie początkowym korzystały z tego, bo jak się pokazuje tańszy produkt na rynku, to w pierwszym momencie wszyscy są zadowoleni. Pamiętamy ten okres, kiedy telefony były po złotówce w abonamencie, a teraz trzeba normalną cenę zapłacić – mówił Kazimierz Smoliński.

Komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL, dotyczących zapewnienia dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Chodzi o okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Dotąd przed komisją zeznawali już prof. Witold Modzelewski, wiceszef MF z lat 1992-96 i autor pierwszej ustawy o VAT, byli prokuratorzy generalni i ministrowie sprawiedliwości – Andrzej Czuma i Zbigniew Ćwiąkalski, oraz były prokurator generalny Andrzej Seremet, który przed komisją stawił się 29 października.

RIRM

drukuj