Sejm: drugie czytanie projektu ustawy o VAT

W Sejmie zaplanowano drugie czytanie rządowego projektu ustawy o podatku od towarów i usług. Reguluje on zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia aut z tzw. kratką.      

Właściciel firmy będzie mógł odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o masie do 3,5 tony, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.

Wyjątek dotyczy VAT od paliwa, w tym przypadku 50-cio procentowe odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Projekt zakłada, że pełne odliczenie podatku dodanego będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, zauważył że złamanie tego przepisu będzie skutkowało wielomilionowymi karami.

– Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się, że taki samochód jest tylko do celów gospodarczych, to wtedy będzie musiał prowadzić jego książkę, odnotowywać każdą trasę przejazdu, nawet opis tej trasy, pilnować kilometrażu. Wszystko to będzie bardzo rygorystycznie sprawdzane, a kary optymalne, w tej sprawie, sięgają astronomicznej kwoty 14 milionów. Są to rzeczy niepojęte. Rozumiem, że w ten sposób chce się wystraszyć przedsiębiorców, aby z tego rozwiązania nie korzystali – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Sejmowa komisja finansów odrzuciła wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości do ustawy o VAT. Politycy proponowali m.in., by możliwość 50 proc. odliczenia zastąpić wskaźnikiem 80 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl