Spotkanie ws. TK u marszałka Sejmu dziś po południu

Po południu odbędzie się spotkanie u Marszałka Sejmu ws. kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe podchodzą sceptycznie do tej propozycji; klub Kukiz’15 stawia warunek – na spotkaniu muszą być kamery.

Pod koniec ubiegłego tygodnia szefowie trzech ugrupowań zaprosili szefów wszystkich partii parlamentarnych na jutro na spotkanie w sprawie rozwiązania sporu wokół TK.

Poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, ocenia, że opozycja w dalszym ciągu próbuje stwarzać pozory, że chce rozwiązać problem Trybunału.

– Opozycji nie chodzi o żadną Konstytucję, nie chodzi jej o prawa i wolności obywatelskie i nie chodzi o rzekome wartości europejskie. To jest tylko taka zasłona, która ma wprowadzić w błąd opinię publiczną. Bo tak na dobrą sprawę to chodzi o władzę. Chodzi o to, żeby w Polsce mimo przegranych wyborów nic się nie zmieniło; żeby w dalszym ciągu pewne uprzywilejowane grupy, mające się dobrze ze względu na bliskość z poprzednią władzą, nie utraciły swoich przywilejów; żeby Prawo i Sprawiedliwość  nie mogło zrealizować swojego programu wyborczego – komentuje poseł Stanisław Piotrowicz.

Na spotkaniu ma być omówiony projekt ustawy o TK, którego autorem jest PiS.

W myśl projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków w sprawie ustawy o TK.

 

RIRM

drukuj