Uroczystości pogrzebowe posła Artura Górskiego

Z udziałem najwyższych władz państwowych –  prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego – odbyła się dziś w archikatedrze św. Jana w Warszawie Msza św. pogrzebowa posła Prawa i Sprawiedliwości dr. Artura Górskiego.

Prezydent Duda przekazał rodzinie posła Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym odznaczył pośmiertnie Górskiego „w uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.

Artur Górski zmarł 1 kwietnia w wieku 46 lat.

Działalność zmarłego wspominał w katedrze prezes PiS Jarosław Kaczyński. „To była aktywność wręcz niebywała, wymagająca jakiejś szczególnej, nadzwyczajnej energii” – powiedział Kaczyński. Jak podkreślił Górski nie przerwał pracy nawet w „heroicznym czasie”, gdy ciężko zachorował.

„I wtedy, nawet spod tlenowego namiotu potrafił włączać się, wykorzystując współczesną technikę, w działanie naszego klubu parlamentarnego, naszego środowiska i innych środowisk. To było naprawdę niezwykłe” – mówił lider PiS-u.

„Sądzę, że najwyższą pochwałą, jaką może otrzymać Polak, kiedy odchodzi, jest powiedzenie, że dobrze służył ojczyźnie, że był dobrym żołnierzem polskiej sprawy. Niech odpoczywa w pokoju” – zakończył Kaczyński.

We Mszy św. uczestniczyli także ministrowie rządu PiS, liczni politycy tej partii, ambasador Węgier Ivan Gyurcsík, przedstawiciele prokuratury krajowej, bractw kurkowych i Akcji Katolickiej.

Nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, odbyło się w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Stamtąd żałobnicy udali się na ceremonię pogrzebową na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym.

Artur Górski w 2005 r. został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu warszawskim. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015 r. W bieżącej kadencji należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą, której był wiceprzewodniczącym.

Pracował też w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był także zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku politologia i nauki społeczne. Uzyskał na tej uczelni stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 do 1997 r. był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 r. został redaktorem naczelnym „Naszego Dziennika”. Później pracował w administracji rządowej. Był m.in. doradcą premiera.

Artur Górski był redaktorem naczelnym kwartalnika „Pro Fide, Rege et Lege” oraz do 2004 r. prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Od 2002 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl