Zwiększenie obszaru chronionego w Puszczy Białowieskiej

Większa część Puszczy Białowieskiej będzie objęta ochroną. Decyzję w tej sprawie podpisał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Na ok. 30. procentach powierzchni puszczańskich nadleśnictw prace będą ograniczane do minimum. Oznacza to, że nie będzie wycinki drzew, sadzenia oraz walki z kornikiem. Dzięki temu leśnicy chcą obserwować naturalne procesy lasu.

Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, mówi, że decyzja o zwiększeniu obszaru ochronnego jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom niektórych organizacji.

Na terenie Nadleśnictw „Browsk” i „Białowieża” dyrektor generalny utworzył obszary referencyjne. Te obszary to takie miejsca, gdzie działania leśników zostaną ograniczone do minimum. Na tych terenach są jeszcze rezerwaty. Na tych rezerwatach też nic się nie dzieje i też tam człowiek nie ingeruje. Ale oprócz tego na tych terenach są siedliska bagienne, torfowiska czy też ponad stuletnie drzewostany – i również działania leśników będą bardzo ograniczone. Jest to też wyjście naprzeciw oczekiwaniom niektórych środowisk naukowych i organizacji pozarządowych, które starają się przekonać nas do tego, że nie powinno się działać na całym obszarze, zupełnie – zaznacza Anna Malinowska.

Puszcza Białowieska składa się z części, która obejmuje Park Narodowy i z części gospodarczej. Białowieski Park Narodowy zajmuje 10 tys. ha., sama puszcza 60 tys. ha.

RIRM

drukuj