Komisja ds. wyłudzeń VAT przesłuchuje Katarzynę Zajdel-Kurowską

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń podatku VAT przesłuchuje byłą wiceminister finansów Katarzynę Zajdel-Kurowską. Pełniła ona swoją funkcję między innymi w czasie, gdy szefem resortu finansów w rządzie Donalda Tuska był Jan Vincent-Rostowski. Polityk PO był przez komisję przesłuchiwany w poniedziałek.

Jan Vincent-Rostowski mówił między innymi, że zupełnie niedopuszczalne jest twierdzenie, że luka VAT w latach 2008-2015 wyniosła 300 mld zł, jak również, że luka wzrosła za rządów PO.

Były wiceminister finansów i ekspert podatkowy prof. Witold Modzelewski wskazuje z kolei, że te twierdzenia nie znajdują potwierdzenia w faktach.

– Wielkość luki podatkowej szacowały różne ośrodki, między innymi KE i to ona w swoich raportach pokazywała wielkość owej luki, która wynosiła w 2013 roku w skali UE grubo ponad 200 mld euro. Tam była również kwota, którą oszacowano dla Polski. Czyli fakt, że takiego rodzaju luka była, jest powszechnie akceptowany. Wiele działań UE, może nie do końca skutecznych, służyło temu, aby przeciwdziałać tego rodzaju patologii systemu – podkreśla prof. Witold Modzelewski.

Komisja ds. wyłudzeń podatku VAT została powołana na początku lipca bieżącego roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl