fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Dr D. Kucharski: Akcje takie jak „Szkoła pamięta” kształtują postawy patriotyczne i umożliwiają bezpośrednią edukację historyczną

Akcje takie jak „Szkoła pamięta” kształtują postawy patriotyczne i umożliwiają bezpośrednią edukację historyczną – powiedział dr Dariusz Kucharski. Historyk dodał, że propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. kultywowania przez młodych pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z dziejów RP – to niezwykle cenna inicjatywa.

Jeszcze tylko dziś do godz. 15.00 resort czeka na zgłoszenia od dyrektorów szkół przedszkoli i placówek oświatowych. Formy upamiętniania i oddawania czci mogą być dowolne np.; zadbanie o grób bohatera czy zaproszenie na lekcje kombatanta.

To żywa lekcja historii i patriotyzmu. Pomaga budować tradycję i ciągłość historyczną narodu – podkreślił historyk dr Dariusz Kucharski.

Przede wszystkim czynnik edukacyjny – bezpośredni kontakt z osobami, które od nas odchodzą. Jest coraz mniej kombatantów. Jednocześnie to dbałość o polskie mogiły, o polskich bohaterów, upamiętnianie polskich miejsc pamięci. Jest to niezwykle ważne, ponieważ uczestniczą w tym nauczyciele historii edukujący w zagadnieniach obywatelskich, wiedzy o społeczeństwie. Dodatkowo mogą oni jeszcze mówić o wydarzeniach, które miały miejsce. Edukacja poprzez bezpośredni kontakt z wydarzeniami i miejscami, w których te wydarzenia miały miejsce, jak i pochylając się nad grobami bohaterów – zaznaczył dr Dariusz Kucharski.

Do MEN zgłosiło się już ponad 10 tys. placówek. Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę w „Strefie dla zalogowanych” w Systemie Informacji Oświatowej.

Jutro jest  dzień kulminacji inicjatyw w ramach akcji „Szkoła pamięta”, ale mogą one trwać cały najbliższy tydzień. Swoim pomysłem można się podzielić, zamieszczając zdjęcia na stronach internetowych lub z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl