fot. twitter.com

Europosłowie PiS: Macedonia Północna i Albania zasługują na negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej

W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata, podczas której omówiono perspektywy przystąpienia Albanii i Macedonii Północnej do Unii Europejskiej. W dyskusji udział wzięli m.in. europosłowie PiS Anna Fotyga oraz Bogdan Rzońca.

Anna Fotyga w imieniu Grupy EKR  przypomniała, iż pięć lat temu, kiedy obejmujący przewodnictwo Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker  oświadczył, iż za jego kadencji nie dojdzie do rozszerzenia UE, doszło do poważnego kryzysu w stosunkach UE z Bałkanami Zachodnimi.

Pan wie najlepiej, Panie Komisarzu (Johannes Hahn, komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia – przyp. red.), jak dużo wysiłków jest potrzebnych, ze strony Pana, Pana współpracowników, z naszej strony,  ze strony liderów politycznych  i przywódców państw i ile pracy wykonano, aby odwrócić te negatywne procesy” – podkreśliła Anna Fotyga.

Jak stwierdziła, zarówno Albania, jak i Macedonia Północna zasługują na negocjacje z UE, ponieważ po wielu latach czekania, w pełni spełniły wszystkie kryteria.

A teraz, na samym początku kadencji, taki policzek ze strony Rady. I to dokładnie przez te same kraje, które spowodowały poprzedni konflikt. Prezydent Macron, Francja, ze wsparciem Danii i Holandii” – powiedziała europosłanka i dodała, że najprawdopodobniej ta sytuacja spowoduje kolejny kryzys w stosunkach UE z Bałkanami Zachodnimi.

Może być on naprawdę niebezpieczny, więc trzeba tę decyzję zmienić tak szybko, jak to możliwe” – podsumowała była minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Bogdan Rzońca zauważył, że obecna sytuacja bez wątpienia sprawia, że podkopywany jest autorytet UE. „Po ostatniej decyzji wygląda na to, że interesy jednego kraju, Francji, przedkładane są nad interesy UE”. Europoseł powiedział, że UE zachowuje się nijak.

Jest to pewnego rodzaju kompromitacja. Wystawiamy na szwank własne działania” – stwierdził polski polityk i dodał, że nie jest to dobre ani dla UE, ani dla Macedonii Północnej, ani Bałkanów.

Eurodeputowany zastanawiał się, czy wskazana kwestia nie jest formą rewanżu politycznego.

Ursula von der Leyen była zwolenniczką rozszerzenia UE, ale wtedy kiedy kandydat Macrona po przesłuchaniu w PE nie uzyskał poparcia na komisarza, pojawiła się taka być może niedobra reakcja. UE musi wystrzegać się tego typu sytuacji” – mówił Rzońca.

We wtorek 15 października ministrowie państw członkowskich UE zebrani w Luksemburgu nie osiągnęli jednomyślnego porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Albanią i Macedonią Północną, pomimo silnej presji ze strony zdecydowanej większości państw członkowskich na rozpoczęcie negocjacji. W poprzednich rezolucjach Parlament Europejski zdecydowanie poparł rozpoczęcie rozmów z tymi dwoma krajami.

EKR

drukuj