fot. PAP/EPA

Cameron chciałby odebrać część uprawnień UE

David Cameron premier Wielkiej Brytanii oświadczył dziś, że jeśli w 2015 roku wygra wybory, to przed rokiem 2017 przeprowadzi referendum ws. pozostania jego kraju w Unii Europejskiej. Brytyjski premier dodał, że po roku 2015 będzie chciał odebrać UE cześć uprawnień.

Według Camerona kryzys zadłużenia zmieni strefę euro „być może nie do poznania”. Poseł Krzysztof Szczerski były wiceminister spraw zagranicznych akcentuje, że podobnie jak Cameron musimy zaproponować nowy model relacji ze strefą euro. Dodał, że alternatywą m.in. dla paktu fiskalnego mógłby być „kontrakt europejski”.

– Chodzi o pewien traktat, który mówiłby o ogólnych niezbywalnych warunkach wspólnej Europy, czyli o przewadze prawa Unii nad prawem strefy euro. Przewagę  wspólnego budżetu, w tym jawności środków dla Polski – nad egoistycznym budżetem strefy euro i dużymi środkami, które będą wręczane na wzajemna pomoc. Przewagę instytucji unijnych, gdzie formalnie Polska ma równe prawa, przewagę nad poszczególnymi instytucjami strefy euro i przewagę wspólnego rynku. Przewagę tych gwarancji, które dają pełne prawo głosu nad takimi, jak pakt fiskalny gdzie mamy tylko prawo do przysłuchiwania się głosom innych – powiedział Krzysztof Szczerski.  

Po drugie – jak mówi poseł – w ramach tego kontraktu europejskiego każdy z krajów, które jak polska znajdują się poza strefą euro, powinien mieć prawo do ułożenia na nowo interesów z tą strefą.

– Moglibyśmy ułożyć nasze, polskie relacje z wewnętrznym kręgiem. Z jednej strony zachowujemy wspólnotowość Unii – jako całości – poprzez nadrzędność tej instytucji w prawach budżetu unijnego. Jednak musimy mieć także prawo do tego żeby ze strefy euro ułożyć relacje sprzyjające polskiemu interesowi. Uważamy, że jest to możliwe. Między innymi właśnie to proponuje dla Wielkiej Brytanii – z ich egoistycznego punku widzenia – Cameron. Dlaczego Polska nie ma zaproponować czegoś pozytywnego dla Unii, a nie tylko pogoń do strefy euro za wszelka cenę – dodał Krzysztof Szczerski.   

RIRM 

drukuj