Będą szybkie rekompensaty unijne dla rolników

W tym tygodniu UE ma opublikować listę produktów i wielkość rekompensat dla rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga. O decyzji szybkiej wypłaty rekompensat dla rolników poinformował telefonicznie w piątek ministra Sawickiego komisarz UE ds. rolnictwa.

KE w komunikacie poinformowała, że w celu lepszej oceny skutków embarga Unia wdroży mechanizm wzmocnionego monitorowania rynków. Minister Sawicki powiedział, że zrekompensowane zostaną praktycznie wszystkie rodzaje polskiej produkcji objętej sankcjami. Ze środków UE mają też być finansowane programy zagospodarowania produktów żywnościowych, także przez przekazanie ich m.in. najuboższym.

To dobry sygnał, ale wypłaty na pewno będą rozłożone w czasie dla poszczególnych grup producentów  – mówi poseł do PE Zbigniew Kuźmiuk

– Wszystko wskazuje na to, że najpierw będą rekompensowane tylko i wyłącznie straty w tych uprawach, które są łatwo psujące się. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe owoce i warzywa, to te rekompensaty będą w terminie późniejszym. Co więcej, z tego, co wiemy, komisarz Ciolos zarządał od ministra Sawickiego dokładniejszych danych związanych z produkcją (że akurat te towary nie zostaną sprzedane za naszą wschodnią granicą). Okazuje się więc, że mimo tego, że od embarga upłynęło już ponad 2 tygodnie, to polska nie była w stanie dostarczyć Komisji Europejskiej precyzyjnej listy towarów – zauważa polityk.

KE w tym tygodniu ma przyjąć też nadzwyczajne środki wsparcia dla plantatorów w UE, którzy ponieśli największe straty z rosyjskiego embarga.

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z rosyjskiego embarga to ok. 500 mln euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl