fot. twitter.com/MinEnergii

UE nie rozszerzy czarnej listy ws. prania brudnych pieniędzy

Komisja Europejska wnioskowała o rozszerzenie czarnej listy krajów, gdzie istnieją warunki do prania brudnych pieniędzy lub gdzie istnieją luki prawne umożliwiający taki proceder. Nie zgodziły się na to jednak państwa członkowskie, które odrzuciły tę propozycję.

Arabia Saudyjska, Panama, Samoa – trzy z siedmiu państw, które miały znaleźć się na tzw. czarnej liście. Miały, bo kraje członkowskie Rady Unii Europejskiej odrzuciły propozycję Komisji Europejskiej.

– Unijna „28” straciła okazję, by zademonstrować światu swoje zaangażowanie w walkę z praniem brudnych pieniędzy i światową korupcją – ocenił zaistniałą sytuację Carl Dolan z organizacji zaangażowanej w działalność antykorupcyjną; organizacji, która optowała za wpisaniem nowych państw na czarną listę.

Decyzja Rady Unii Europejskiej spotkała się z przychylnym przyjęciem przez władze Arabii Saudyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Ich ambasador przy Unii Europejskiej podkreślił, że w tej sytuacji zdrowy rozsądek państw członkowskich przeważył nad dogmatycznym stanowiskiem Komisji Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj