Licea nie będą już ogólnokształcące

Licea Ogólnokształcące po wprowadzeniu reformy podstawy programowej zatracą swój ogólnokształcący charakter – stwierdzili członkowie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej.  Oświadczyli, że reforma ograniczy nie tylko nauczanie historii w szkołach, ale także innych przedmiotów.

Podczas briefingu przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej członkowie Obywatelskiej Komisji, którzy krytycznie oceniają reformę edukacji, zaapelowali do środowisk akademickich, nauczycieli i rodziców. Prosili by przyjrzały się one jak zgodnie z nową podstawą programową nauczania ma wyglądać nauczanie w szkołach ponadgimnazjalnych takich przedmiotów jak np. język polski, fizyka, chemia, geografia.

„Apelowaliśmy do środowisk edukacyjnych, oświatowych, do nauczycieli akademickich o to, aby wzięli udział w pracy i działaniach na rzecz przywrócenia ogólnokształcącego charakteru liceum. Będziemy dalej to robić  naciskając na władzę chociaż  możliwości są bardzo ograniczone. Trudno być optymistą i trzeba liczyć się z tym, że ministerstwo i władza bezwzględnie dążą do tego, żeby obniżyć poziom nauczania historii, ale także innych przedmiotów. W interesie przede wszystkim uczniów i rodziców jest aby się temu sprzeciwiać” – powiedział Ryszard Terlecki, członek Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej.

Dziś w tej sprawie odbędzie się debata zorganizowana z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podczas niej członkowie Komisji Obywatelskiej będą kontynuować rozmowę o nauczaniu historii w szkołach ponadpodstawowych.

„Udało się uzyskać minimalne ustępstwo ze strony ministerstwa edukacji. To, że jeden z bloków edukacyjnych modułów programowych nauczyciele mogą sobie wybrać został przez ministerstwo uznany za obowiązkowy. Nauczyciel ten musi realizować w programie nauczania jeden ,a trzy pozostałe może wybrać. To jest bardzo drobne ustępstwo” dodaje Ryszard Terlecki.

 

Wypowiedź Ryszarda Terleckiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj