Rząd zajmie się ustawą o komornikach. Jest już projekt

Rząd wkrótce zajmie się nowelizacją ustawy o komornikach – zapowiedziała premier Beata Szydło. Poinformowała, że minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedłożył już gotowy projekt ustawy.

Ma on trafić na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie w krótkim czasie zostałby uchwalony przez parlament. Premier pokreśliła, że jeśli obywatele postępują zgodnie z prawem, nie mogą bać się państwa.

Szefowa rządu powiedziała, że komornicy powinni rozwiązywać problemy, a nie przyczyniać się do ludzkich tragedii. Przypomniała tutaj przykład rolnika, któremu bezprawnie odebrano ciągnik.

– Obywatele nie mogą bać się urzędników, nie mogą czuć się w swoim państwie prześladowani. Ci wszyscy, którzy żyją uczciwie, którzy pracują uczciwie, muszą wiedzieć, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach wtedy, kiedy mają kłopoty państwo wyciąga ku nim rękę, a nie staje przeciwko nim. Zobowiązałam pana ministra Zbigniewa Ziobro do przygotowania takich zmian dotyczących właśnie przepisów i funkcjonowania komorników, bo to jest nasze zobowiązanie wyborcze, ale przede wszystkim wyraz sprawiedliwości społecznej – podkreśliła Beata Szydło.

Nowelizacja jest odpowiedzią na ogromne społeczne oczekiwania – mówił minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Nowelizacja zwiększa uprawnienia kontrolne i nadzorcze Ministerstwa Sprawiedliwości i prezesów Sądów Rejonowych nad funkcjonowaniem komorników. Będzie można ich zawieszać i usuwać ze stanowiska w przypadku rażącego naruszenia porządku prawnego – zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Chcemy działać w myśl zasady, że to właśnie w miejscu, w którym dochodzi do bezprawia, pokrzywdzony może znaleźć pomoc i wsparcie ze strony państwa, aby nie musiał sięgać aż do ministra sprawiedliwości, ale żeby wystarczyło zgłosić się do właściwego prezesa sądu rejonowego. Prezes sądu rejonowego będzie mógł odsunąć od czynności komornika, jeśli stwierdzi rażące naruszenie prawa i będzie mógł wnioskować bezpośrednio do ministra sprawiedliwości o odwołanie komornika ze stanowiska – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że za kilka tygodni zostanie przedstawiona druga ustawa dotycząca kosztów związanych z działaniami komorników. Resort ma dokonać w tym obszarze istotnych zmian.

RIRM

drukuj