fot. pixabay.com

Oświęcim: Wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Z Oświęcimia wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Jego celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o Marszach Śmierci, które miały miejsce w 1945 r.

76 lat temu Niemcy rozpoczęli deportację więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz i jego podobozów. Między 17 a 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili około 56 tys. osób. Część z nich ze względu na bardzo trudne warunki zmarła.

Chcąc upamiętnić tamte wydarzenia, Zespół Szkół Technicznych z Chorzowa oraz katowicki oddział IPN organizują Bieg Pamięci trasą, jaką pokonali więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz do Gliwic.

Adam Lichota, historyk i koordynator biegu, mówi o znaczeniu tej inicjatywy.

– Naszym zadaniem jest przypomnienie o tych wydarzeniach wszystkim społecznościom lokalnym, które mimo wszystko o nich pamiętają. Chcemy poszerzyć wiedzę szkolną młodzieży tak, żeby było przestrogą, że każda nienawiść prowadzi do absurdalnych decyzji i pomysłów. Młodzież powinna wiedzieć, że nie tylko działania II wojny światowej były zagrożeniem dla społeczeństw, ale każda nienawiść może być niebezpieczna – wyjaśnia Adam Lichota.

IPN organizuje również konkurs historyczny na temat Marszów Śmierci. Zostanie on przeprowadzony w dniach 22-24 stycznia na stronie Instytutu w mediach społecznościowych.

 

RIRM

drukuj