fot. pixabay.com

Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla kapelanów służby zdrowia

Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dotyczący posługi duszpasterzy służby zdrowia w czasie epidemii. Poradnik powstał w oparciu o interwencje, które w ostatnich miesiącach podejmowali prawnicy. Chodzi o przypadki utrudniania chorym realizowania ich prawa do posługi kapelana.  Ze względu na obostrzenia takie sytuacje miały miejsce w wielu polskich szpitalach.

Do Instytutu trafiały zgłoszenia ze strony pacjentów i ich rodzin oraz personelu medycznego i kapłanów.

W odpowiedzi powstał poradnik, który – jak wyjaśnia Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris – dostarcza m.in. konkretne argumenty prawne.

– W zasadzie ten poradnik zawiera tylko jeden rozdział dotyczący ograniczeń posługi w czasie stanu epidemii. Główną myślą poradnika jest to, aby przygotować kapelanów do posługi zgodnie z prawem. Chcemy, aby znali swoje prawa i prawa pacjenta, ponieważ niejednokrotnie przedstawiany był problem, że prawdopodobnie szpital działa niezgodnie z prawem. Często kapelani chcieli udać się na rozmowę do dyrekcji szpitala, ale nie mieli argumentów. Teraz przygotowaliśmy poradnik, który bardzo kompleksowo porusza kwestię posługi duszpasterskiej w szpitalach – mówi Łukasz Bernaciński.

Prawnik przypomina, że chory zawsze ma prawo do praktykowania religii, a zwłaszcza w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Natomiast wszelkie ograniczenia w tym zakresie muszą być proporcjonalne do zagrożenia i mieć wyraźne umocowanie w ustawie.

Z poradnikiem można zapoznać się na stronie [Instytutu Ordo Iuris].

 

RIRM

drukuj