fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Obywatele Ukrainy wypełniają lukę na rynku pracy

Pracownicy ze Wschodu wypełniają lukę na rynku pracy – powiedział minister Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego Rady Ministrów. Polityk dodał, że obywatele Ukrainy są zatrudniani najczęściej przy opiece osób starszych, na budowach i w rolnictwie.

Rząd przyjął nowelizację projektu ustawy, który ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów, m.in. w sprawie sezonowego zatrudniania cudzoziemców.

Minister Henryk Kowalczyk zauważa, że nowela ma na celu uporządkowanie rynku pracy obcokrajowców. W tym momencie rząd nie może dokładnie oszacować ilości pracujących w Polsce cudzoziemców. Obecnie wydano ok. miliona oświadczeń.

Dyrektywa europejska zobowiązywała nas do tej regulacji. Przyjęliśmy regulację dość łagodną, aczkolwiek taką, która pozwala monitorować – wiedzieć, na ile ci pracownicy będą (…) przyjeżdżać. Tutaj niewiele zmieniamy, bo nie potrzeba zezwoleń (…), tylko oświadczenia pracodawcy zgłoszonego w lokalnym urzędzie pracy, że zatrudnia się takiego a takiego obywatela Ukrainy czy innego państwa, ale oczywiście to Ukraińcy są dominującą grupą narodową  –  mówił minister.

Przepisy będą wprowadzane stopniowo. Ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku. Rozwiązania dotyczące prac sezonowych w rolnictwie zaczną obowiązywać za dwa lata.

RIRM

drukuj