fot. twitter.com/ChludzinskiM

W Warszawie ze sprzętem medycznym wyląduje największy samolot transportowy świata

Dzisiaj na lotnisku w Warszawie wyląduje największy samolot transportowy świata. Antonow przywiezie do Polski zapasy materiałów medycznych z Chin. Na pokładzie znalazły się maseczki i kombinezony ochronne.

 

Rząd – przy wsparciu spółek Skarbu Państwa – realizuje akcję „Cargo dla Polski”.

– Uruchomiliśmy most powietrzny między Polską a Chinami, gdzie regularnie samoloty transportują do Polski sprzęt medyczny, respiratory, środki ochrony – wskazuje Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Kolejny transport przylatuje dzisiaj. I jest inny od wszystkich poprzednich. Bo na lotnisku w Warszawie wyląduje największy samolot transportowy świata – mówi minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.

– Antonow, który przywiezie kilka milionów masek chirurgicznych, blisko milion sztuk masek Hepa, ponad 200 tys. sztuk odzieży ochronnej – podkreśla.

Antonow powstał na terytorium Ukrainy, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

– Był przystosowany do przewożenia na swoim grzbiecie bezzałogowego promu kosmicznego, który Związek Radziecki wystrzelił raz tylko w przestrzeń kosmiczną – wyjaśnia dr Marcin Paluch z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, upadł też radziecki program promów kosmicznych. Antonow dostosowano do nowej roli. Stał się samolotem transportowym. Nigdy nie powstał drugi model tego samolotu.

– Amerykanie nawet współcześnie nie dysponują tak wielkimi samolotami. Bo jak się popatrzy na Boeinga Globemastera, to jednak jest to troszeczkę mniejsza konstrukcja – dodaje.

Antonow posiada potężną ładowność. To 250 ton. I właśnie dlatego dziś jest tak potrzebny Polsce.

– Ten samolot i ładunek na jego pokładzie został zakontraktowany przez spółkę KGHM Polska Miedź – wskazuje Maciej Małecki.

Ten transport wspiera także inna spółka Skarbu Państwa – Lotos. Łącznie na pokładzie Antonowa zmieściło się 1050 metrów sześciennych sprzętu medycznego. Do Polski samolot wyruszył wczoraj.

 

Wszystkie materiały, jakie przylecą do Polski, trafią do Agencji Rezerw Materiałowych. Stamtąd do szpitali.

 

TV Trwam News

drukuj