Rząd przeznaczy blisko 282 mln złotych na nowy sprzęt medyczny

Będą środki na zakup dodatkowego sprzętu medycznego – zapowiada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.  Zakłada to rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Specustawa będzie miała na celu głównie zwiększenie środków finansowych na wyposażenie placówek medycznych w sprzęt i aparaturę. Rząd planuje przeznaczyć na to prawie 282 mln zł.

Regulacje – jak mówił dziś na konferencji prasowej minister Konstanty Radziwiłł – stanowi podstawę prawną do wydatków, których do tej pory nie realizowano.

– Ponad 60 mln złotych będzie przeznaczone na zakup sprzętu w zakresie onkologii, pediatrii i chirurgii w oddziałach klinicznych, w szpitalach tzw. na bazie obcej, czyli w szpitalach, które nie należą do uniwersytetów medycznych, a także w centrach onkologii. 60 mln złotych to będą zakupy sprzętu i aparatury dla oddziałów noworodkowych tzw. trzeciego, czyli najwyższego poziomu referencyjnego, tam gdzie są najbardziej chore noworodki. W zależności od uzyskanej w przetargach ceny, zakupimy 16 dentobusów, w granicach od 12 do 24 mln powinniśmy na to wydać – informował Konstanty Radziwiłł.

Projekt przewiduje też wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 130 mln zł.

Wydatki, które zakłada specustawa, to tylko mały fragment tego, co rząd planuje w najbliższym czasie przeznaczyć na ochronę zdrowia. Ponad 320 mln zł. ma trafić m.in. do szpitali klinicznych i ogólnych, instytutów badawczych i LPR na zakup aparatury i sprzętu. 760 mln zł przeznaczone będzie też na świadczenia z funduszu zapasowego NFZ.

Zwiększone zostaną ponadto fundusze na zakup szczepionek. Tylko w tym roku przypadnie na to blisko 100 mln zł więcej.

Rządowym projektem specustawy zajmowała się wczoraj sejmowa Komisja Zdrowia. Za przepisami opowiedział się prawie cały jej skład.

RIRM

drukuj