Prokuratura zbada czy rząd PO-PSL zadbał o walkę z wyłudzeniami VAT

Prokuratura zbada, czy urzędnicy rządu PO-PSL nie zaniedbali walki z wyłudzeniami VAT. To nowy wątek, o który rozszerzone zostało śledztwo prokuratury regionalnej w Białymstoku.

Jak podał dziś „Dziennik Gazeta Prawna” specjalny zespół prokuratorów oprócz problemów z wprowadzeniem odwróconego VAT na elektronikę w 2015 roku, zbada także, jak rząd PO-PSL przeciwdziałał wyłudzeniom podatku we wszystkich branżach.

Jak podaje gazeta, na celowniku znajdą się m.in. losy odwróconego VAT na pręty stalowe. Śledztwo zostało też potwierdzone w warszawskiej delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka mówi, że wyjaśnienie sprawy uszczuplenia wpływów z podatku VAT jest zgodne z polską racją stanu, ze względu na skalę tego problemu.

– My tutaj mówimy o uszczupleniach na poziomie nawet 100 mld złotych, więc jeżeli przyłożę to do skali budżetu i wydatku, chociażby na program 500 plus, który rocznie kosztuje 23 mld, to byłoby to wystarczające chociażby na sfinansowanie 4 lat tego programu, więc pieniądze są ogromne. Prokuratura się tym interesuje, bo to jest racja stanu państwa i to jest absolutnie konieczne, żeby wyjaśnić czy rzeczywiście była tylko niekompetencja – bo na ten moment możemy w ten sposób mówić – czy też celowe działania, żeby w wielu branżach te luki podatkowe po prostu tolerować. Absolutnie wymaga to wyjaśnienia. Po pierwsze, działania prokuratury, a po drugie, na poważnie rozważana jest w Prawie i Sprawiedliwości kwestia powołania komisji śledczej w tym zakresie – mówi Poseł Waldemar Buda.

Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT zapowiedzieli także posłowie Kukiz‘15.

Z powodu luki VAT-owskiej budżet tracił rocznie do 40 mld zł. Biorąc pod uwagę lata 2008-2015, łączna strata może sięgać nawet ok. 320 mld zł.

RIRM

drukuj