fot. PAP/Piotr Nowak

Dzięki dotacji z Funduszu Sprawiedliwości zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny do otwockiej kliniki

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku otrzymał 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

W klinice powstała pracownia niskoemisyjnej radiografii. Dzięki zakupionemu sprzętowi EOS możliwe będzie sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie pacjentów z wykorzystaniem minimalnej dawki promieniowania.

To jest urządzenie, które dramatycznie pomniejsza właśnie to promieniowanie. Jest dedykowane zarówno dla pacjentów rosnących, jak i dorosłych. Takich urządzeń jest na świecie niewiele, jest to unikatowa technologia – powiedział prof. Jarosław Czubak, dyrektor placówki w Otwocku.

Wcześniej dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk czy palców. Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw.

– Fundusz w skali kraju pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i przeznaczył w ramach swoich środków kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia. Zwłaszcza w okresie COVID-19 wychodziliśmy naprzeciw wszystkim potrzebom, które pomagają ratować ludzkie zdrowie i życie – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Fundusz dofinansowuje także jednostki ochotniczej straży pożarnej, które często są pierwsze na miejscu wypadków, katastrof, będących nierzadko wynikiem przestępstwa.

TV Trwam News

drukuj