fot. polskieradio.pl

J. Sellin: Musimy wprowadzić inny system finansowania mediów publicznych

W 2018 r. rząd spróbuje przeprowadzić nowy model finansowania mediów publicznych. Teraz prowadzone są prace nad uszczelnieniem obecnego systemu – powiedział w Polskim Radiu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Obowiązujący dzisiaj system prawny polega na tym, że powinno się płacić abonament dla mediów publicznych z tytułu posiadania odbiornika radiowego czy telewizyjnego.

Tylko 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce płaci abonament. Jarosław Sellin zaznaczył, że Polacy często nie płacą abonamentu, ponieważ nie zarejestrowali odbiorników.

Natomiast we wszystkich krajach Europy media publiczne są finansowane przede wszystkim z pieniędzy publicznych, a nie z pieniędzy komercyjnych czy z reklam – podkreślił wiceszef resortu kultury.

– U nas, jeśli chodzi o te proporcje, jest dokładnie odwrotnie. I to od wielu lat. Tak nie powinno być. Media Publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych, żeby można było od nich wymagać. Dzisiaj obowiązujący system prawny polega na tym, że powinno się płacić abonament dla mediów publicznych z tytułu posiadania odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Zgadzam się, że być może to jest system anarchiczny, dlatego musimy wprowadzić docelowo zupełnie inny system finansowania mediów publicznych – zaznaczył Jarosław Sellin.

Wiceminister był też pytany o pomysł powszechnej opłaty pobieranej np. z rachunkiem za energię albo z formularza PIT. Wiceminister mówił, że taka koncepcja „nie umarła”.

RIRM

drukuj