Zestawienie informacji finansowej jednostek samorządu

Wojewoda zachodniopomorski i prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie podpisali porozumienie, na mocy którego corocznie publikowane będzie zestawienie informacji finansowej, w jakiej znajdują się zachodniopomorskie jednostki samorządu terytorialnego.

– Porozumienie to dotyczy współpracy w obszarze informowania opinii publicznej, mieszkańców naszego województwa oraz władz samorządowych o aktualnym stanie finansów jednostek samorządu terytorialnego. Tych finansów, które rok rocznie pan prezes analizuje, przyjmuje i władze samorządowe publikują w swoich dokumentach finansowych – informuje wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Dodaje, że różne typy struktur samorządowych zostały uszeregowane, dzięki czemu możliwe będzie porównanie finansów.

– Tak jak radni poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego analizują sytuację własnej gminy, tak w tym zestawieniu państwo zobaczą, jak wygląda sytuacja poszczególnych gmin, poszczególnych powiatów w relacji do innych tych samych struktur samorządowych – wskazuje Tomasz Hinc.

Zestawienia finansowe będą publikowane co roku w kwietniu. Pierwsze, za 2017 r., jest już dostępne na stronach internetowych zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego. Wojewoda Tomasz Hinc podkreślił, że początek nowej kadencji jest dobrą okazją do tego, aby „zadbać o szacunek do kultury finansowej w województwie zachodniopomorskim”.

– Chcielibyśmy, aby ta troska o to, aby finanse publiczne wyglądały dobrze, zdrowo, była troską powszechną. Bo ze skutkami złej polityki finansowej później wspólnie z panem prezesem, tak Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i urząd wojewody musi się wspólnie borykać – wskazuje Tomasz Hinc.

Pomysł zestawień – ma zdaniem jego inicjatorów – nie dopuścić do sytuacji, w jakiej znalazły się Ostrowice. To zadłużona gmina w województwie zachodniopomorskim, która z początkiem roku 2019 przestanie istnieć, a jej obszar zostanie włączony do Drawska Pomorskiego i Złocieńca.

– Podjęto taką decyzję o likwidacji tej gminy, to jeszcze na dodatek tego, budżet państwa musi zapłacić długi. Te długi będą niebagatelne. Teraz wynoszą blisko 50 milionów – mówi Bogusław Staszewski, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Co więcej, na Pomorzu Zachodnim, aż siedem gmin wdrożyło plan naprawczy dla swoich finansów i uzyskało pożyczkę z budżetu państwa.

Informacja o stanie finansów pozwoli samorządowcom podejmować w razie potrzeby działania zaradcze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl